Kule Vinç Nedir

kule vinç nedir

Kule Vinç Nedir?
Taşıyıcı işçilerin kol gücünün yüzlerce katını kolayca sağlayan kule vinç çeşitleri inşaat sektörünün yavaş ilerleyen büyük projelerine mükemmel bir hız kazandırır. Çok daha az maliyet ile çok fazla iş sağlayan kule vinçler giderek daha fazla inşaatın tepesinde kule gibi yükselir. Kule vinç çeşitleri inşaatların yanı sıra endüstriyel alanlar, limanlar, baraj yapım süreçleri ve çelik yapılar gibi pek çok alanda kullanılır.
Kule vinç kullanıldığı alanlarda çok ağır yüklerin hem yatay hem de düşey olarak taşınmasını sağlar. Kule vinç parçaları çoğunlukla güçlük çelik malzemeden yapılır. Özellikle yüksek katlı inşaatlarda yoğun olarak kullanılan kule vinç çeşitleri makine mühendisleri tarafından tasarlanır ve kule vinç operatörü olarak uzmanlaşmış deneyimli kişilerce kullanılır. Kule vinç fiyatları boyutlarına ve işlevlerine göre değişebilir, satılık kule vinç ya da kiralık kule vinçler ile ihtiyaç karşılanabilir.

Kule vinç nasıl kurulur?

Devasa boyutlardaki kule vinç kurumu itibariyle de yoğun teknik bilgiyi ve zorlu bir süreci gerektirir. İnşaat süreci başlamadan önce kule vinç parçaları bir araya getirilmeli ve kurulum uzman kişiler tarafından gerçekleştirilmelidir. Kule vinç kurulumuna hakim uzman görevliler kule vinç parçalarını itinayla birleştirir ve kule yükselir. Sökme ya da kurma işlemi bir kaç gün içinde tamamlanabilir.

Kule vinç çeşitleri nedir?

Kullanım alanı, inşaatın niteliği, şantiyenin ihtiyaçları gibi nedenlerle farkı kule vinç çeşitleri bulunur. Tepe kuleli ve tepe kulesiz kule vinç çeşitleri olduğu gibi, hidrolik tırmanma sistemi ile bina yükseldikçe yükselebilen modelleri de vardır. Kimi kule vinçler ise inşaat süresince ihtiyaçları kolayca karşılayabilecekleri sabit bir yükseklikte kurulurlar.

Kule vinç parçaları nelerdir?

Kule vinçler özel mühendislik bilgisi isteyen özel tasarımlar olarak üretilir. Kule vinç parçaları arasında ayak denge taşları, ayak kompleksi, mastlar, tırmanma kafesi, bom kompleksi, denge bomu ve kuyruk denge ağırlıkları gibi bölümler bulunur. Vinçler, yapısı gereği inşaat sürecinde inşaatın ihtiyacına göre yükselebilir ya da alçalabilir.

Kule vinç nasıl çalışır?

Kule vinç teknik özellikleri itibariyle başta şantiye alanları olmak üzere yüksekliği fazla olan yerlerde kullanılır. BOM adı verilen kule vinç parçaları ağır yüklerin yatay olarak raylı bir sistemde taşınmasını sağlar. BOM yatay biçimde kule vinç gövdesinin üzerinde yer alır. Dengede durması için ağırlıklar kullanılır ve bu ağırlıklar merkezden uzaklaştıkça fizik kuralları gereği taşınabilecek ağırlık düşer. Kule vinçler devrilme riski nedeniyle saatte 50 kilometreden hızlı rüzgarlarda çalıştırılmaz.

Kule vinç nasıl kullanılır?

Mutlaka kule vinç operatörü tarafından kullanılması gereken vinçlerin rastgele kişiler tarafından kullanılması tehlikeli ve yasaktır. Yetkili kule vinç operatörü yoğun bir eğitim süreci ile vinci kullanma yetkinliğine ulaşır. Kule vinç operatörleri psikolojik ya da fiziki hastalıkları açısından da kontrol edilirler. Kule vinç operatörü sorumlu olduğu vinçlerin bakımını yaptırmalı, parçaların düzgün çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol etmelidir. Vinç çalışırken ikaz lambalarının tümünün açık tutulması da gerekir.

Kule vinç ne kazandırır?

Kule vinç çeşitleri inşaatlarda taşıma maliyetlerini büyük ölçüde düşürür. Tek bir kule vinç ile bir inşaatın tüm ihtiyaçları giderilebilir, böylelikle hem maliyetler azalır, hem de projelerin daha hızlı ilerlemesi sağlanır. Büyük inşaat şirketleri kule vinç kurulumu ile inşaat süreçlerinde zaman ve para açısından kazançlı çıkarlar.
Sektörün öncü şirketlerinden Potain kule vinç kiralama, kule vinç satışı ve kule vinç kurulumu gibi konularda uzman bir hizmet sunar. Satış öncesi ve sonrası teknik destek ile ihtiyaç duyulan süre boyunca gereken tüm teknik servis hizmetlerini sağlar.