Kule Vinç Nasıl Kullanılır

kule vinç nasıl kullanılır

Kule Vinç Nasıl Kullanılır?
Özel bir mühendislik tasarımı olarak üretilen kule vinç kurulumu kadar kullanımı itibariyle de uzmanlık gerektirir. Kule vinç operatörü olabilmek için ciddi bir eğitimden geçmek, ayrıca fiziksel ya da ruhsal herhangi rahatsızlığa sahip olmamak gerekir. Yüksekte çalışmakta sorun yaşamaması beklenen kule vinç operatörleri yüksek iş disiplini ve yüksek sorumluluk sahibi kişiler arasından seçilir, özenle yetiştirilir. Operatörlerin çalışma esnasında kurallara maksimum düzeyde uyması, dikkatli olması zorunludur.

Vinç operatörü ne yapar?

Kule vinç operatörü vincin yatay taşıma işlevini yerine getiren BOM’un ortasında bulunan, korumalı özel kabinde durur. Vincin çalışması için gereken tüm işlevler bu kabindeki kumanda cihazları ile yönetilir. Vinç çalıştığı sırada vincin üzerinden bütün aydınlatma lambalarının açık tutulması gerekir.
Kule vinç operatörü taşınan yükü asla canlıların üzerinden geçirmemeli, zarar görebilecek eşya ve mekanlara özel dikkat etmelidir. Kaldırılan ağırlık, canlı veya cansız varlıkların üzerinden geçirilerek taşınmamalıdır.

Bakım ve kontroller önemli

Kule vinç operatörü görevleri itibariyle sadece vincin günlük kullanımından sorumlu değildir. Vincin bakımlarının takip edilmesi, parçaların kontrol edilmesi, düzgün çalışıp çalışmadığının denetlenmesi gibi pek çok sorumluluğu daha vardır.
Aylık ve yıllık çalışma planları doğrultusunda düzenli periyotlarla yapılan vinç bakımları vinç modeline, işlevine ve çalışma yoğunluğuna göre değişebilir. Vinç operatörünün dikkat etmesi ve yakından takip etmesi gereken bakım süreçlerinde uzman teknik personeller görev alır ve süreci vinçler konusunda uzman bir makine mühendisi yönetir.
Bütünüyle çelikten üretilen kule vinçlerde zamanla metal yorgunluğu meydana gelebildiğinden bakım ve denetimlerde bu açıdan da dikkat olunması gerekir. Genellikle üretildikten 14 yıl sonra kule vinç parçalarında bu tür sorunlar görülmeye başlanabilir.

Yüksek kaza riskine dikkat!

Çalışan aksamları kontrol edilmeyen, bakımları yapılmayan ya da taşıyıcı parçalarının durumu denetlenmeyen kule vinçler büyük risk oluşturur. Can ve mal kaybına yol açabilecek çok ciddi kazalar yaşanabilir.
Vinç kullanımında rüzgar oldukça önemli bir faktör olarak öne çıkar. Saatte 50 kilometreden daha yüksek bir hızla esen rüzgarlar vinçlerin devrilmesine yol açabilir. Bu nedenle şiddetli rüzgarlar görüldüğünde mutlaka vincin kullanımı durdurulmalı, vinç operatörü kullanım esnasında rüzgara azami dikkat etmelidir.

Aşırı yükleme yapılmamalı

Kule vinç özellikleri itibariyle ağırlık dengesi üzerine kurulu bir mekanizmaya sahiptir. Taşınabilecek maksimum ağırlık BOM aparatının yerine ve durumuna göre değişebilir. Kimi durumlarda 1 tondan fazla taşınmaması gerekirken, kimi durumlarda 6 tona kadar yükler kolaylıkla taşınabilir. Kule vinç kurulumu esnasında bu bilgilerin doğru biçimde hesaplanması, vinç operatörünün bu bilgileri analiz edebilecek yetkinliğe sahip olması gerekir. Aksi durumda can ve mal kaybı ile sonuçlanacak kazalar yaşanması kaçınılmaz olabilir.

İş kazalarına karşı dikkat edilmeli
Kule vinçlerin kurulumu sırasında yapılabilecek olası hatalar ya da yanlış malzeme kullanımı da kaza riski doğurabilir. Bu tip sorunların önüne geçmek için sektörün güvenilir markalarının ürünlerini kullanmaya dikkat etmek gerekir. Kullanılan vincin yaşından kullanılan malzemenin yapısına pek çok faktör önem taşıdığından bütünlüklü bir hizmet sağlayan firmalardan teknik servis garantili vinçler alınması önerilmektedir.
Potain Kule Vinç gibi satış ya da kiralama sonrası 7/24 teknik destek sağlayan, kullandığı üstün nitelikli malzeme ile sektörde isim yapmış firmaların tercih edilmesi istenmeyen sorunların önüne kolayca geçebilecektir. İş güvenliği ve işçi sağlığı açısından ister kule vinç kiralama ister kule vinç satın alma yoluyla çalışılsın, en üst düzeyde profesyonel teknik servis desteği mutlaka garanti altına alınmalıdır.